Co to są sakramenty?

• Sakramenty święte to znaki, które ustanowił Chrystus, żeby przez nie udzielać nam wciąż na nowo swej łaski. Chrystus ustanowił siedem sakramentów. Celem sakramentów jest uświęcenie człowieka i oddawanie czci Bogu.
Co to są sakramentalia?
  • Sakramentalia są to znaki święte ustanowione przez Kościół na podobieństwo sakramentów, by sprawiały skutki duchowe, mocą modlitwy Kościoła.
Jaki jest cel sakramentaliów?
  • Sakramentalia przygotowują ludzi na przyjęcie głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia.
Jak dzielą się sakramentalia?
  • Sakramentalia dzielimy na: błogosławieństwa, które mają charakter przejściowy (błogosławienie osób, miejsc, posiłków tp.), poświęcenia, które są błogosławieństwami o charakterze trwałym (poświęcenie kościoła, ołtarza, różańca, medalika, opata, lektora, akolity itp.),egzorcyzmy, które są modlitwami skierowanymi przeciwko złym duchom, w celu ich wypędzenia.
Co jest głównym celem sakramentów i sakramentaliów?
  • Głównym celem sakramentów i sakramentaliów jest przygotowanie wiernych do życia wiecznego w Królestwie   niebieskim.