Modlitwą różańcową ratujemy świat

Pomysł i pragnienie założenia Podwórkowego Kółka Różańcowego Dzieci w parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku zrodził się w sercach Damiana i Faustyny. Oboje są uczniami liceum. - Spotykamy się od 7 października 2010 r. Słuchałem podczas sobotnich modlitw dzieci na antenie Radia Maryja oraz Telewizji Trwam, katechez Madzi Buczek.

Jej gorliwa modlitwa i zachęta wzbudziła we mnie potrzebę do działania. Podzieliłem się pomysłem z Faustyną, która powiedziała, że chętnie zaangażuje się w to dzieło. Tak się to zaczęło - opowiada Damian.Opiekunem koła jest Alina Mosiej. Zauważa, że nie jest trudno prowadzić taką formę modlitewną dzieci i młodzieży. - Trzeba przede wszystkim mieć chęci.

Dzieci, bardzo chętnie się modlą. Zresztą ich rodzice są zaangażowani w czuwanie nad modlitwą swoich pociech. Mamy spotkania raz w miesiącu, zatem duża odpowiedzialność spoczywa na rodzicach. Nasze spotkania są także czasem formacyjnym. Dzieci w tym dniu przygotowują oprawę Mszy św., czytamy pisemko dziecięce „Z Różańcem do Nieba”, dzielimy się trudnościami w modlitwie, wymieniamy się tajemniczkami oraz intencjami modlitewnymi, wspólnie śpiewamy i modlimy się. Sama doświadczam siły modlitwy, zwłaszcza modlitwy różańcowej. Modlitwa przemienia rodzinę, serca i dużych, i małych. Uważam, że dzieci włączone w grupy modlitewne idą drogą do świętości.

Faustyna podkreśla, że modlitwa różańcowa jest stałym punktem jej dnia. - Dla mnie jest bardzo ważne, aby ogarniać modlitwą wszelkie intencje mojej rodziny, parafii i diecezji. Mam swój mały udział w  wypełnianiu słów Matki Najświętszej, która prosiła dzieci o odmawianie Różańca. W naszej parafii w grupę jest włączonych ponad 20 dzieci. Chciałbym, aby było nas jeszcze więcej, bo widzę, jak kształtuje nas modlitwa. Modlitwa wypływa z naszych serc.

- W maju 2011 roku byliśmy w Studzienicznej po raz pierwszy na spotkaniu PKRD. Rozmawialiśmy z Madzią Buczek. Podzieliliśmy się z nią trudnościami, z jakimi przychodzi nam zawiązanie formalne koła. Swoim słowem dodała nam otuchy i nadziei, żeby trwać w tym dziele. Madzia jest niesamowitym apostołem Matki Bożej i my również pragniemy stawać się apostołami modlitwy różańcowej. Wyraziła swoją radość z naszego zaangażowania - wspomina Damian.

Anielka mówi: - Chętnie modlę się z siostrami oraz rodzicami modlitwą różańcową. Z Matką Bożą poznaję tajemnice Różańca. Ta modlitwa nie zabiera zbyt wiele czasu, a daje radość i pokój w sercu. Cieszę się, że mamy swoje PKRD w parafii.

Faustyna zauważa: - Poznałam Madzię, rozmawiałam z nią i teraz wydaje mi się bardziej bliska. Z radością oczekuję na jej felietony radiowe, kiedy prowadzi dla dzieci rozważania i modlitwę. Sercem czuję, że PKRD jest dziełem, które Panu Bogu się podoba. Życzę dzieciom z naszej parafii i nie tylko, aby jak najszybciej przyłączyły się do nas, byśmy mogli wspólnie modlitwą różańcową ratować świat.

W lipcu 1997 roku Magda Buczek założyła pierwsze koło różańcowe na swoim podwórku. Celem kół jest modlitwa różańcowa. Każdy ich członek odmawia codziennie dziesiątek Różańca, ofiarując w danej intencji. Członkowie koła mogą gromadzić się razem na wspólnej modlitwie lub, gdy nie jest to możliwe, każdy o ustalonej godzinie odmawia modlitwę w swoim domu. Magda Buczek przy okazji spotkań podkreśla wagę dziecięcej modlitwy różańcowej, o którą prosiła Matka Boża w Fatimie. Wyraża ogromną radość z faktu, że dzieło Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci bardzo się rozrasta i że przyłączają się do niego kolejne osoby na całym święcie. Obecnie PKRD liczy 137 tyś. Dzieci. W swoim liście do dzieci i młodzieży Magda Buczek pisze: Nigdy nie wstydźcie się ani nie bójcie, że dzieci lub młodzież was wyśmieją. Pamiętajcie, że przez Różaniec możemy wszystko przezwyciężać. Maryja potrzebuje modlitwy różańcowej każdego z was.