• Witaj na stronie Parafii

  • Msze Święte w Niedziele i Uroczystości : 8.00 | 10.00 | 12.00 | 18.00

  • W dni powszednie : 6.45 (w adwencie) 8.00 | 18.00

  • Kancelaria czynna od pn. do sb : 8.30 - 9.00 , pon. śr. pt. : 16.30 - 17.30

  • Zobacz Nabożeństwa w zakładce O PARAFII

Parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku

" Synu ,oto Matka Twoja ... "

 

W początkach istnienia parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku, gdy jeszcze kaplica zorganizowana była w garażu, podarowano obraz Matki Bożej Bolesnej. Namalowany został przez prawosławnego malarza Wiktora Czudzinowicza. Jest ikoną. Należałoby powiedzieć, iż obraz został napisany, gdyż malarze prawosławni ikon nie malują, lecz piszą. Twarz Madonny jest nieco wzorowana na innych obrazach, chociaż ma własny charakter. Jest poważna, zamyślona, jakby zasłuchana w czyjś głos. Ikona odzwierciedla twarz kogoś, kto ma do rozwiązania duży problem. Wpatrując się w Nią i porównując z innymi obrazami Matki Boskiej, łatwo można doszukać się podobizny z Matką Boską Częstochowską, choć twarz przedstawiona tu jest z boku, w pochyleniu. Matka Boża na omawianym obrazie ma jaśniejsze oblicze. Ona zachęca i nas do kontemplowania swojego matczynego oblicza.

 

 

 

W czasie wojny Czudzinowicz sprezentował obraz katolikowi, swojemu przyjacielowi Feliksowi Głuszczakowi, który do 1935 roku mieszkał wraz z rodziną w Wołkowysku, w Związku Radzieckim. Wojna rozdzieliła przyjaciół, a pan Feliks przewędrował wraz z rodziną i obrazem Matki Boskiej Bolesnej niemalże całą Polskę: Hajnówka, Brzezinki koło Mysłowic, Paczków, Morąg…  W końcu rodzina Głuszczaków osiedliła się w Ełku. Obraz, który ich strzegł w czasach wojennej i powojennej tułaczki, przyniesiono jako dar serca do skromnej kapliczki, w której były jeszcze puste ściany. Do 4 czerwca 2014 roku ikona Matki Bożej Bolesnej była ozdobą kaplicy św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Od tego dnia znajduje się w nawie bocznej nowej świątyni. Matka Boża z tego obrazu jest patronką pięknej przyjaźni i braterstwa. Niech stanie się też lekarką zabliźniającą rany między naszymi bratnimi słowiańskimi narodami. Ona, która znalazła sobie miejsce w Ełku, na pograniczu prawosławia i katolicyzmu, będzie z pewnością dopomagać w pojednaniu naszych bratnich Kościołów. Tak jak przeprowadziła bezpiecznie poprzez zawieruchę wojenną rodzinę państwa Głuszczaków, dopomagać pragnie dzisiejszym rodzinom w pokonywaniu tarapatów życiowych i w stworzeniu pięknego domowego ogniska.

 

 

Ona, wraz ze św. Janem Apostołem i Ewangelistą, jest patronką parafii. Ona czeka i zaprasza. Przychodźcie do Niej. Każdego roku Kościół obchodzi uroczyste wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej 15 września. Wtedy w naszej parafii przy ulicy Toruńskiej w Ełku jest odpust.  

 

 

Ks. Jan Skorupski

 

Video